1 lutego 2011 r w Warszawie odbył się IX finał kampanii społecznej „Cala Polska czyta dzieciom”

Komisja konkursowa przyznała honorowe nagrody, wśród których było 10 medali w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2009/2010 Fundacji ABCXXI. I została doceniona nasza praca i zaangażowanie w upowszechnianiu czytelnictwa. Zaszczytne miejsce w gronie znakomitych Laureatów – Medalistów dowodzi , iż nasza aktywność związana z popularyzacją czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych zasługuje na piękny medal i dyplom uznania.

Ponadto otrzymaliśmy list z gratulacjami z agencji autorskiej „Autograf”, który podpisała Gabriela Niedzielska, gratulując kreatywności i konsekwentnego propagowania czytelnictwa zauważyła, że promowane przez nas wspólne czytanie ułatwia dzieciom lepsze rozumienie otaczającego świata, rozbudza ich zainteresowania i rozwija wyobraźnię, czytanie to najlepsza inwestycja w przyszłość najmłodszych i nas samych. Zachęcanie do lektury szczególnie w obliczu rosnącej popularności mediów elektronicznych wym,aga ogromnego nakładu pracy, ale i pomysłowości. Kończąc swój list p. Gabriela Niedzielska napisała „ … czas spędzony nad lekturą nie tylko poszerza wiedzę, wpływa na rozwój intelektualny, ale jest też doskonałą i atrakcyjną zabawą”.

Ciesząc się z medalu, nie zamierzamy bynajmniej spocząć na laurach, tylko działać aktywnie. W województwie dolnośląskim ogółem jest 312 osób i placówek tworzących listę osób i placówek w kampanii czytania.

Fundacja przekazuje Liderom i Koordynatorom kampanii czytania ( w naszym przypadku dyrektor biblioteki jest koordynatorem) duże ilości materiałów promocyjnych i edukacyjnych, m.in:  plakaty, kalendarze, zakładki, broszury, gadżety promujące czytanie, filmy edukacyjne, które wykorzystujemy w swojej pracy oraz przekazujemy dzieciom i do szkoły, biblioteki MZSZ, filii nr1.Koordynator to wolontariusz, który działa na skalę wsi, miasta, gminy, powiatu lub województwa, krzewiąc ideę czytania dzieciom, inicjując i organizując akcje i imprezy czytelnicze, wdrażając programy edukacyjne Fundacji oraz w miarę możliwości współpracując z lokalnymi Liderami i koordynując ich pracę.

Mając już specjalne wyróżnienie – dyplom w konkursie na najlepiej prowadzoną kampanię społeczną „Cala Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2008/2009 oraz medal za kampanię w roku szkolnym 2009/2010, przygotowujemy się już do zdobycia statuetki, w tym celu do akcji będziemy mobilizować burmistrza, radnych i wielu innych mieszkańców naszego miasta. Przypominamy iż nikt nie rodzi się czytelnikiem. Czytelnika trzeba wychować, codziennie czytając dziecku dla przyjemności i spędzając z nim czas na rozmowach oraz zabawach związanych z lekturami. Według Amerykańskiej Akademii pediatrów dziecko do drugiego roku życia nie powinno w ogóle oglądać telewizji, zaś dzieci w wieku szkolnym mogą spędzać przed ekranem telewizora i komputera łącznie nie więcej niż dwie godziny dziennie.

Tymczasem przeciętne dziecko ogląda telewizję 4 godziny dziennie, czyli bite dwa miesiące w roku przez całą dobę!!! Do 18 roku życia przesiedzi ono przez ekranem 3 lata dzień i noc. Do tego dochodzi komputer i gry, Internet. W tym czasie dziecko nie zdobywa własnych doświadczeń, nie doskonali motoryki, nie uczy się języka, nie nawiązuje przyjaźni i relacji z innymi, nie uprawia sportu. Więcej przeczytać można w dostępnej w bibliotece książce Ireny Koźmińskiej (prezes fundacji Cała Polska czyta dzieciom) pt. „Wychowanie przez czytanie”, która przestrzega m.in. iż dzieci, najsłabsza część społeczeństwa najmocniej reagują na trucizny środowiska społecznego i najszybciej wchłaniają. Pamiętając, że kultura wpływa bowiem na jakość życia, a tworząc kulturę brzydoty, wulgarności, egoizmu, antywartości oraz przyzwalając na jej panoszenie się, niszczymy ich przyszłość. My czytamy przedszkolakom, które bardzo chętnie przychodzą i w skupieniu słuchają bajek czytanych przez zaproszonych gości. Od stycznia już odbyło się 6 wizyt przedszkolaków, dzieci uwielbiają oglądać książki, a w naszym księgozbiorze nie brakuje kolorowych, edytorsko pięknie wydanych bajek dla najmłodszych.

Kocie świętowanie zakończyło się 2 marca, przedszkolaki odwiedziły nasza bibliotekę, którym uroczyście wręczyliśmy nagrody i dyplomy, a wcześniej burmistrz zainicjował nowy sezon „głośnego czytania” w ramach „Cały Świeradów czyta dzieciom”, dzieci reagowały śmiechem na opowieści o kotku grubasku, który nie chciał słuchać, jak bardzo jest gruby i żarłoczny.

Podsumowując można stwierdzić iż biblioteka wkracza w nowy już 10 sezon „głośnego czytania” tradycyjnie z burmistrzem.