Jesteśmy w DZB

Od 2009r biblioteka w Świeradowie – Zdroju jest umieszczona na stronie internetowej Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego (DZB).

Co to jest DZB?

Jest to funkcjonujący w systemie ALEPH Dolnośląski Zasób Biblioteczny czyli serwis elektroniczny, który udostępnia dane o książkach, zbiorach audiowizualnych, dokumentach życia społecznego. Dzięki włączeniu do systemu czytelnicy zapisani w bibliotece mogą nie tylko dowiedzieć się, w której z nich poszukiwana książka się znajduje tj. w Dolnośląskim Zasobie Bibliotecznym, ale także zamówić ją przez Internet.

Od października 2009r w naszej bibliotece trwa praca włączenia księgozbioru do bazy danych DZB, rozpoczęliśmy od księgozbioru literatury dziecięco – młodzieżowej oraz nowości wydawniczych. Uczniowie z gimnazjum świetnie sobie poradzili z obsługą. Poddaliśmy ich testom pytając czy, jest trudny w obsłudze dla czytelników. Oświadczyli, ze czytelnicy doskonale poradzą sobie z wyszukiwaniem wybranej przez siebie książki, jest dokładnie oznaczony poprzez poszczególne funkcje: „przeglądaj”, „wyszukiwanie proste”, „wyszukiwanie w wielu polach”, „wyszukiwanie zaawansowane”, „wyniki”- są rezultatem przeglądania i wyszukiwania w którym jest zawsze lista wyników informująca o dokumentach i ich dostępność w bibliotece.

Zapraszamy do korzystania z serwisu www.dzb.pl to ułatwia i pozwala odnaleźć poszukiwaną książkę.

Coraz bliżej do końca?

Do dnia 1.07.2012r mamy już ponad 9 tysięcy książek (czyli około 1/3 całego księgozbioru) umieszczonych na stronie DZB. Cały księgozbiór wypożyczalni dla dzieci i młodzieży już funkcjonuje w systemie Aleph. W wypożyczalni dla dorosłych skatalogowano już literaturę polską, rosyjską oraz skandynawską, a także część literatury niemieckiej.

Jednocześnie informujemy, że każda książka od roku 2009 jest natychmiastowo umieszczana w systemie.

Gorąco zapraszamy do korzystania z serwisu, aby dowiedzieć się czy konkretna książka jest dostępna w naszej bibliotece.

Warto sprawdzić, przyjść i wypożyczyć! Zapraszamy

Warto korzystać z DZB – Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego – katalogu Centralnego. Wyszukiwanie nie jest trudne, ponadto prosimy zapoznać się z zasadami wypożyczenia e-booków.