[wpa_toolbar]

Strój dolnośląski – wykład Gabrieli Dragun

Data Publikacji: 06.03.2018
Udostępnij

23.II.2018r o godz. 16.30 w Izerce Gabriela Dragun przedstawiła autorski wykład o strojach dolnośląskich. Jak zaznaczyła wyznaczenie granic i ścisłe określenie form regionalnych strojów dolnośląskich napotyka poważne trudności.

Odmiany stroju dolnośląskiego według naszych badań pozwalają przyjąć stroje:

  • Wrocławski
  • Kłodzki
  • Głogowski
  • Jeleniogórski
  • Wałbrzyski
  • Karkonoski

Zdjęcia przedstawione słuchaczom pokazały ciekawe elementy stroju: jak czepiec z brodą, czepiec dwuczęściowy z ogromną kryzą tiulową noszoną nad rzeką Bóbr, w Górach Olbrzymich oraz Ziemi Kłodzkiej.

Mogliśmy zobaczyć tradycyjne hafty na chuście też bogato zdobione, na męskiej koszuli naszywane, ale też ubiór męski szyty w dużym stopniu zgodnie z zasadami osiemnastowiecznej mody ogólnoeuropejskiej .

Odświętny strój był zaprezentowany w pochodzie świętojańskim ze Szklarskiej Poręby (XIXw).

O strojach śląskich więcej można przeczytać w książce Barbary Bazielich „Śląskie stroje ludowe” i „Śląski strój ludowy” Magdaleny Rostworowskiej.

Na zakończenie prezentacji Pani Gabriela pokazała zdjęcia swojej prababci i pradziadka w strojach ludowych – greckich.

Było to już tradycyjnie bardzo udane spotkanie, a panie uczestniczące poprosiły aby następnie dotyczyło jej podróży po Meksyku i Kubie.

Tak więc zapraszamy 9 marca na 32 spotkanie pod hasłem „Od Oceanu Spokojnego po Karaiby. Relacje z podroży po Meksyku i Kubie” .

(Prezentacja dotyczyła strojów dolnośląskich dostępna w MBP Izerka)