[wpa_toolbar]

Cala Polska czyta dzieciom

1 lutego 2011 r w Warszawie odbył się IX finał kampanii społecznej „Cala Polska czyta dzieciom”

Komisja konkursowa przyznała honorowe nagrody, wśród których było 10 medali w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2009/2010 Fundacji ABCXXI. I została doceniona nasza praca i zaangażowanie w upowszechnianiu czytelnictwa. Zaszczytne miejsce w gronie znakomitych Laureatów – Medalistów dowodzi , iż nasza aktywność związana z popularyzacją czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych zasługuje na piękny medal i dyplom uznania.

Ponadto otrzymaliśmy list z gratulacjami z agencji autorskiej „Autograf”, który podpisała Gabriela Niedzielska, gratulując kreatywności i konsekwentnego propagowania czytelnictwa zauważyła, że promowane przez nas wspólne czytanie ułatwia dzieciom lepsze rozumienie otaczającego świata, rozbudza ich zainteresowania i rozwija wyobraźnię, czytanie to najlepsza inwestycja w przyszłość najmłodszych i nas samych. Zachęcanie do lektury szczególnie w obliczu rosnącej popularności mediów elektronicznych wym,aga ogromnego nakładu pracy, ale i pomysłowości. Kończąc swój list p. Gabriela Niedzielska napisała „ … czas spędzony nad lekturą nie tylko poszerza wiedzę, wpływa na rozwój intelektualny, ale jest też doskonałą i atrakcyjną zabawą”.

Ciesząc się z medalu, nie zamierzamy bynajmniej spocząć na laurach, tylko działać aktywnie. W województwie dolnośląskim ogółem jest 312 osób i placówek tworzących listę osób i placówek w kampanii czytania.

Fundacja przekazuje Liderom i Koordynatorom kampanii czytania ( w naszym przypadku dyrektor biblioteki jest koordynatorem) duże ilości materiałów promocyjnych i edukacyjnych, m.in:  plakaty, kalendarze, zakładki, broszury, gadżety promujące czytanie, filmy edukacyjne, które wykorzystujemy w swojej pracy oraz przekazujemy dzieciom i do szkoły, biblioteki MZSZ, filii nr1.Koordynator to wolontariusz, który działa na skalę wsi, miasta, gminy, powiatu lub województwa, krzewiąc ideę czytania dzieciom, inicjując i organizując akcje i imprezy czytelnicze, wdrażając programy edukacyjne Fundacji oraz w miarę możliwości współpracując z lokalnymi Liderami i koordynując ich pracę.

Mając już specjalne wyróżnienie – dyplom w konkursie na najlepiej prowadzoną kampanię społeczną „Cala Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2008/2009 oraz medal za kampanię w roku szkolnym 2009/2010, przygotowujemy się już do zdobycia statuetki, w tym celu do akcji będziemy mobilizować burmistrza, radnych i wielu innych mieszkańców naszego miasta. Przypominamy iż nikt nie rodzi się czytelnikiem. Czytelnika trzeba wychować, codziennie czytając dziecku dla przyjemności i spędzając z nim czas na rozmowach oraz zabawach związanych z lekturami. Według Amerykańskiej Akademii pediatrów dziecko do drugiego roku życia nie powinno w ogóle oglądać telewizji, zaś dzieci w wieku szkolnym mogą spędzać przed ekranem telewizora i komputera łącznie nie więcej niż dwie godziny dziennie.

Tymczasem przeciętne dziecko ogląda telewizję 4 godziny dziennie, czyli bite dwa miesiące w roku przez całą dobę!!! Do 18 roku życia przesiedzi ono przez ekranem 3 lata dzień i noc. Do tego dochodzi komputer i gry, Internet. W tym czasie dziecko nie zdobywa własnych doświadczeń, nie doskonali motoryki, nie uczy się języka, nie nawiązuje przyjaźni i relacji z innymi, nie uprawia sportu. Więcej przeczytać można w dostępnej w bibliotece książce Ireny Koźmińskiej (prezes fundacji Cała Polska czyta dzieciom) pt. „Wychowanie przez czytanie”, która przestrzega m.in. iż dzieci, najsłabsza część społeczeństwa najmocniej reagują na trucizny środowiska społecznego i najszybciej wchłaniają. Pamiętając, że kultura wpływa bowiem na jakość życia, a tworząc kulturę brzydoty, wulgarności, egoizmu, antywartości oraz przyzwalając na jej panoszenie się, niszczymy ich przyszłość. My czytamy przedszkolakom, które bardzo chętnie przychodzą i w skupieniu słuchają bajek czytanych przez zaproszonych gości. Od stycznia już odbyło się 6 wizyt przedszkolaków, dzieci uwielbiają oglądać książki, a w naszym księgozbiorze nie brakuje kolorowych, edytorsko pięknie wydanych bajek dla najmłodszych.

Kocie świętowanie zakończyło się 2 marca, przedszkolaki odwiedziły nasza bibliotekę, którym uroczyście wręczyliśmy nagrody i dyplomy, a wcześniej burmistrz zainicjował nowy sezon „głośnego czytania” w ramach „Cały Świeradów czyta dzieciom”, dzieci reagowały śmiechem na opowieści o kotku grubasku, który nie chciał słuchać, jak bardzo jest gruby i żarłoczny.

Podsumowując można stwierdzić iż biblioteka wkracza w nowy już 10 sezon „głośnego czytania” tradycyjnie z burmistrzem.

Czytajmy dzieciom od urodzenia

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” jest prowadzona nieprzerwanie od 2001 roku, popularyzacja czytelnictwa i promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży to główne cele. Naczelna hasło : „Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie i codziennie” stosowane przez koordynatorów, liderów, biblioteki, nauczycieli, przede wszystkim rodziców przynosi efekty, ale jest to proces, który musi cały czas się rozwijać.
Fundacja stworzyła i nieustannie rozszerza Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom, są to znakomite lektury w poszczególnych kategoriach wiekowych. Obecnie „Złota Lista” liczy ponad 35 tytułów.

Idee głoszone przez Fundację wspierają wszechstronny rozwój dziecka. Książki polecane do czytania dzieciom w każdym wieku są mądre, ciekawe, wartościowe, napisane pięknym językiem.

Przykładowo:

  • wiek od urodzenia m.in. P.Bourgeois, Clark seria o Franklinie, Jan Brzechwa „Wiersze i bajki”, Anita Głowińska „Kicia Kocia” (kocia seria).
  • Wiek od 4 lat: Wanda Chotomska „Pięciopsiaczki”-Wiersze, Kornel Makuszyński „Przygody Koziołka Matołka”
  • Wiek od 6 lat: Hans Christian Andersen „Baśnie”, Jan Brzechwa „Pchła Szachrajka” , Astrid Lindgren „Dzieci z Buleryn”
  • Wiek od 10 lat :Frances Hoggson Burnett „Tajemniczy ogród”, Andrzej Maleszka- Magiczne drzewo seria, Ferenc Molnar „Chłopcy z placu broni”, Małgorzata Musierowicz – Jeżycjada seria
  • Wiek od 12 lat: Arthur Conon Doyle „Opowiadania”, Katarzyna Ryrych „Lato na Rodos”, Dorota Terakowska „Córka Czarownicy”

Na półkach Izerki można odnaleźć kolekcje książek „Cała Polska czyta dzieciom” czyli 23 tomy trochę zapomnianych, nie wznawianych tytułów literatury dziecięcej jak np. Anne-Cath Vesley „8+2 i ciężarówka”, Ende Michael „Momo”, Erich Kastner „35 Maja albo jak Konrad pojechał konno do mórz południowych”, Kamil Giżycki „Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego”.

Z okazji 15 lecia kampanii we współpracy z Tygodnikiem „Polityka” powstała nowa 15 tomowa kolejna kolekcja wyjątkowo złożona z całkiem mało znanych lub całkiem nowych książek.

Jak np. Katherine Paterson „Wspaniała Gilly”, Francesco D’Adamo „Iqbal”, Paul Berna „Rycerze Złotego Runa”, Ctvrtek Vaclaw „Bajki z mchu i paproci”.
Fragmenty niektórych z nich wykorzystywane są na zajęciach plastyczno – technicznych z dziećmi.
Fundacja wydała kultowy poradnik Jima Treleasea „Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje” (Wydawnictwo Mamania) Dostępny w Izerce, będący nagrodą (jedną z wielu) jakie Izerka otrzymała wraz z dyplomem za zdobycie Wyróżnienia w Konkursie na najlepiej prowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2021/2022

Przewodnik pomaga i doradza rodzicom i bibliotekarzom jak warto czytać dzieciom, jakie wybierać książki. Zachęcamy do korzystania z listy książek jakie są umieszone oraz te przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom” a Albert Einstein wypowiedział się : „Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne czytaj im bajki. Jeśli chcesz aby były bardziej inteligentne czytaj im więcej bajek”.