Jak co roku odbywa się w naszej bibliotece i jest adresowane głównie do dzieci najmłodszych. Przedszkolaki już tradycyjnie, jak tylko się ociepli przychodzą do nas na atrakcyjne zajęcia. Przypomnijmy od paru lat trwa program „Czytające Przedszkole”, który wspólnie z nauczycielami z Przedszkola Miejskiego aktywne realizujemy. Udział dzieci w programie to gwarantowany, łatwy i tani sposób lepszego przygotowania dzieci do szkoły i do życia. Nikogo nie trzeba przekonywać, że lata przedszkolne dla dziecka to czas intensywnego poznawania świata, gromadzenia wiedzy, a najważniejszym narzędziem poznawczym jest język. Codzienne czytanie przez dorosłego jest skutecznym sposobem zbudowania bogatego zasobu słów oraz doskonalenia mowy.

Rodzice muszą uwierzyć i mieć pełne przekonanie iż dziecku, któremu codziennie czytamy i dużo z nim rozmawiamy nie będzie potrzebny logopeda wyrośnie z niego młody człowiek z wyobraźnią, myślący, uznający zasady etyczno – moralne, gdyż dzięki czytaniu i wspólnym rozmowom, dzieci mogą się nauczyć odróżnić dobro od zła. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce kultury. Irena Koźmińska prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” pisze „zaszczepiona w dzieciństwie pasja do czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu, chroni je też przez uzależnieniem od mediów elektronicznych i złych wzorców masowej kultury.

Nie przypadkiem zaprosiliśmy informatyka Tomka Chmielowca na głośne majowe czytanie, na pytanie kto to jest i jaka pracę wykonuje informatyk, nie umiały odpowiedzieć, ale wszyscy pochwalili się, że mają komputer w domu, dopiero jak nasz gość powiedział, że jest „panem od komputerów” to dzieci zaczęły wymieniać czynności świetnie wiedząc do czego służy komputer, gorzej wygląda znajomość budowy książki, jej drogi od pisarza do księgarni.

„Leśne Ludki” uważnie słuchały skróconej wersji bajki o drewnianym pajacyku, następnie w formie zabawy zapoznawały się z pojęciami – autor, ilustrator, wydawca, księgarnia, biblioteka.

Dzieci były chętne do pracy, pomysłowe, zdyscyplinowane, starannie wykonywały pracę plastyczną (kolorowały PINOKIA według własnego pomysłu). Potrafiły rozmawiać o książkach, wiele mówiły o prawdomówności i przyjaźni, o swoich przyjaciołach.

Można było wyczuć pracę rodzica i nauczycieli z dzieckiem. Przedszkole z którym współpracujemy już od dawna, prowadzi z nami edukację rodziców ma temat roli jaka czytanie odgrywa w rozwoju psychicznym, umysłowym i moralnym dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać, że nie trzeba poszukiwać wielu, często kosztownych sposobów by dzieci lepiej się rozwijały. Wystarczy po prostu codziennie czytać dziecku. W bibliotece naprawdę jest wiele wspaniałych, kolorowych książek. O tym już wiedzą rodzice dzieci, które otrzymały od nas dyplomy i wyróżnienia za aktywne czytelnictwo w okresie od maja 2010 do maja 2011.

Tytuł Najbardziej Oczytanego Przedszkolaka otrzymała NIKOLA SZUKIEWICZ 83 książki

I miejsce Julia Krzewina 49 książek

II miejsce Beatka Szczecina 44 książki

III miejsce Kacper Piwowarek 36 książek

IV miejsce Kinga Szukiewicz 28 książek

V miejsce Ola Meyer 26 książek

VI miejsce Tomek Fabiś 24 książki

VII miejsce Dominik Adam 23 książki

VIII miejsce Wiktoria Piotrowska 22 książki

W poprzednich latach nie było tak wielu przedszkolaków czytających, nasze wspólne działania przynoszą jakieś efekty, rodzice chętnie z dziećmi wykonują prace na konkursy plastyczno – techniczne, przychodzą z dziećmi po książki, jest nadzieja, że nawyk czytania będzie coraz większy i rozpanoszy się u wszystkich przedszkolaków i ich rodziców, bo pamiętajmy o przyszłości naszego kraju zdecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś.