[wpa_toolbar]

Kiedy myślę Ojczyzna” – Finał Konkursu Recytatorskiego

Data Publikacji: 27.04.2017
Udostępnij

Od kwietnia 2015 Miejska Biblioteka Publiczna Izerka organizuje finał Konkursu Recytatorskiego pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Świeradów – Zdrój, do którego przystąpiło 16 uczestników z dwóch szkół. Konkurs ma na celu przypomnieć jakie ważne dla Polaka są święta 3 Maja i 11 Listopada.

3 maja 1791 roku uchwalona została konstytucja, która przeszła do historii i była drugą na świecie, a pierwszą w Europie. Warto o tym pamiętać.
Konkursy recytatorskie w pewnym stopniu mogą przypomnieć o historii naszej ojczyzny.

Komisja w składzie Janina Czaplińska, Halina Burkowska, Teresa Paciejewska po wysłuchaniu wszystkich recytatorów dokonała rozstrzygnięcia:

grupa wiekowa klasy I -III

I miejsce – Aleksandra Bigus
II miejsce – Dominika Dziemitko
III miejsce – Izabela Gettner
III miejsce – Michaelle Dzierżęga

wyróżnienie: Jacek Szaniawski

grupa wiekowa IV – VI

I miejsce – Oliwia Bigus
II miejsce – Klaudia Wójcicka
III miejsce – Hanna Rutkowska

Laureatem konkursu i jednocześnie zdobywcą głównej nagrody w konkursie „Kiedy myślę Ojczyzna” została Katarzyna Salawa za interpretację utworu Cz.Niemena „Domek bez adresu”.

Przed recytacją jurorka Halina Burkowska – poetka przeczytała swoje trzy wiersze i opowiedziała kilka zdań o sobie, zdradzając, że ma zawsze wielką tremę przed recytacją.

Poetka miała swój debiut w jesieni życia, z wykształcenia jest fizykiem, była nauczycielem, a w chwili obecnej prowadzi hodowlę ryb. Uczyła w Niemczech, ale zawsze szukała twórczych inspiracji, pisze z potrzeby serca, lubi skrajne emocje, zachwyca się cudami natury, a kiedy osiągnęła dojrzały wiek ma czas na twórczość która dopełniła jej życie. Przeczytane wiersze były debiutem, które dosłownie powstały tydzień przed konkursem.

Na półce w bibliotece są tomiki poezji autorki do wypożyczenia, a wśród nich jest cykl wierszy „Krajobrazy”, poświęcone „małej Ojczyźnie”, po które można sięgnąć na następny konkurs.

Szkoda, że wzorem lat ubiegłych powtarzają się wiersze, rok temu 3 razy „Gawęda o miłości” W.Szymborskiej i w tym roku również, aż 4 razy „Trzeci Maja”, warto przyjść do Izerki i w dziale „poezja” trochę poprzeglądać. A jest w czym wybierać chociażby wiersz Marka Grechuty „Ojczyzna”, T.Różewicza „Oblicze Ojczyzny”, „Kronika Olsztyńska” K.I.Gałczyńskiego, R.Wojaczka „Ojczyzna”, T.Kubiaka „Majowa piosenka”, „Listy do Warszawy”, W.Wolskiego „Tatry w zimie”, K.Przerway – Tetmajera „Pozdrowienie”, Cz. Janczarskiego „Co to jest Polska” „Nasza Ziemia”, W.Grodzieńskiej „Radosny dzień” C.K.Norwida „Moja piosenka” „Co ojczyzna „ M.Konopnickiej i jeszcze setki innych.

Zachęcamy uczniów, rodziców, nauczycieli, odkrywajmy piękne, patriotyczne wiersze, nie tylko znanych poetów, ale też tych lokalnych np. Haliny Burkowskiej.

[Best_Wordpress_Gallery id=”155″ gal_title=”Recytacja 2017″]